W NAJNOWSZYM NUMERZE
4/2025
Czyja jest ta ziemia?
Idziesz do lasu z nadzieją na ciszę, śpiew ptaków, zamiast tego: ambony, pustki po wyciętych drzewach, huk strzałów i przemykające w panice sarny.
Toksynotwórczy grzyb pleśniowy
W ubiegłym roku w 7. numerze AURY zamieściliśmy artykuł pt. „Rozwikłanie Klątwy Jagiellończyka”. Szeroko opisane były przyczyny nagłych zgonów naukowców badających grób władcy, a także nietypowe zgony mieszkańców Domu Śląskiego w Wieliczce.
Nakarm swoje „dobre” bakterie
Mikrobiota jelitowa to wszystkie mikroorganizmy – bakterie, wirusy, grzyby – zasiedlające przewód pokarmowy człowieka.
Korygowanie wykonalności finansowej
Ekonomia rozróżnia efektywność i wykonalność finansową. Od funduszy ekologicznych oczekuje się, żeby doprowadzały do wykonalności finansowej projektów, które są efektywne, ale nie są spontanicznie podejmowane.
Kurczak brojler – kluczowy gatunek wskaźnikowy antropocenu
Udomowienie zwierząt rozpoczęło się w neolicie, a dziś tylko kilka gatunków, takich jak bydło, owce, świnie i kury, stanowi podstawę produkcji żywności na świecie.
Ochrona środowiska to nie wszystko – ekoetyka jako klucz do przyszłości
W aspekcie ochrony środowiska naturalnego oprócz ochrony zasobów naturalnych należy uwzględnić aspekt etyczny, którym zajmuje się nauka zwana etyką środowiskową.
Największe i najbardziej fascynujące jeziora świata!
0gromne tafle wody, lśniące w słońcu jak lustra, ukryte wśród gór, rozciągające się po horyzont na równinach lub wtulone w piaszczyste wybrzeża
Jak wprowadzić ideę życia bez odpadów?
Koncepcja Zero Waste skupia się na maksymalnym ograniczeniu ilości odpadów w codziennym życiu poprzez redukcję konsumpcji, ponowne wykorzystywanie przedmiotów oraz właściwy recykling.
Segregacja odpadów chroni zasoby naturalne
Segregacja i przetwarzanie odpadów, recykling, gospodarka obiegu zamkniętego stają się coraz ważniejsze, bo zużywamy więcej zasobów, niż pozwalają na to możliwości regeneracyjne Ziemi.
Mieszkaniec miast i wsi
Wróbel domowy, bo tak brzmi jego nazwa gatunkowa, to ptak niezwykle przystosowany do życia w pobliżu ludzi.
21 z 50 najbardziej trujących miast jest u nas
Polska nadal jest smogowym zagłębiem Europy – tak wynika z danych przedstawionych przez Europejską Agencję Środowiskową (EEA), która wskazała, że prawie połowa z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na Starym Kontynencie to miejscowości z naszego kraju.
Milionowe obietnice, ale nikt nie chce ryzykować
Ministerstwo Klimatu i Środowiska od miesięcy szuka gminy, która zgodzi się na sąsiedztwo składowiska odpadów promieniotwórczych.
Morze, które łączy
Morze Bałtyckie, mimo swojej stosunkowo niewielkiej powierzchni, jest jednym z najważniejszych i najbardziej wrażliwych ekosystemów wodnych w Europie.
Dane z kosmosu pomagają leśnikom
Na niskiej orbicie okołoziemskiej jest 10 tysięcy sztucznych satelitów i ciągle ich przybywa. W każdej sekundzie przesyłają na ziemię wiele cennych danych, które są wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki.
Czy jest już za późno?
Wraz z rozwojem cywilizacji powstaje coraz więcej sztucznie oświetlanych terenów. Oświetlane są wnętrza domów i mieszkań, zabytkowe obiekty, a dla poprawy bezpieczeństwa drogi.
Symboliczny gest czy realna zmiana?
Współczesny świat staje przed poważnymi wyzwaniami ekologicznymi. Zmiany klimatyczne, utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie środowiska i nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych to problemy, które dotykają każdego z nas.
Globalne inicjatywy na rzecz naszej planety
22 kwietnia to data, która od ponad pół wieku łączy ludzi na całym świecie w jednym celu – ochronie naszej planety.