W NUMERZE
3/2024
Woda dla pokoju
Światowy Dzień Wody, obchodzony co roku 22 marca, jest globalnym wezwaniem do działania w celu uznania zasadniczej roli wody w podtrzymywaniu życia, napędzaniu wzrostu gospodarczego i wspieraniu równowagi ekologicznej naszej planety.
Urządzenie wytwarzające wodę z powietrza
Wraz z ocieplaniem się klimatu coraz więcej ludzi mierzy się z brakiem dostępu do wody pitnej. Często możliwość zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb człowieka wymaga ….
Woda z mgły
„Łapacze mgieł” Są miejsca na świecie, gdzie dostęp do wody jest poważnie ograniczony. Są jednak sposoby, aby ją zdobyć, jeśli nie z deszczu, to przynajmniej z mgły. W Peru, gdzie potrafi nie padać całymi latami…
Niezwykły system zbierania wody
Ziemia składa się w około 70 procentach z wody, ale nie wszystko nadaje się do picia. Wraz ze wzrostem populacji i temperatury globalny kryzys wodny pogłębia się coraz mocniej….
Nowy system oczyszczania wody
Na Uniwersytecie Illinois opracowana została innowacyjna metoda chemicznego uzdatniania wody pitnej. Dzięki niej można nie tylko skutecznie oczyszczać ścieki, ale też odsalać wodę i to przy niewielkim zużyciu energii.
Pada deszcz, zbieraj wodę!
Każdy z nas zużywa około 150 litrów wody dziennie. Nawet połowę moglibyśmy zastąpić deszczówką. Problem oszczędzania wody jest szczególnie ważny w Polsce, bo nasze zasoby wodne należą do najmniejszych w Europie.
RAPORT HELCOM – Stan Bałtyku nie poprawia się
Polityka państw regionu dotycząca Morza Bałtyckiego poprawiła się w ciągu ostatnich kilku lat, ale nie ma to jeszcze pozytywnego przełożenia na ekosystem. Mocno osłabiają go z jednej strony czynniki wynikające z działalności człowieka….
Dzień Wierzby
eśli 21 marca wybierzecie się na spacer nad wodę by topić Marzannę, pamiętajcie o drzewach, które w tym dniu również obchodzą swoje święto. 21 marca to także Dzień Wierzby.
Klimatyczne Uzdrowiska
Unikatowy mikroklimat i wyjątkowe walory przyrodnicze z bogatą infrastrukturą zdrojową i leczniczą wymagają szczególnej ochrony w gminach uzdrowiskowych i miejscowościach ze statusem obszaru ochrony uzdrowiskowej.
W cieniu fontanny
Słowo fontanna pochodzi od łacińskiego wyrazu «fons”, oznaczającego źródło lub ozdobny zbiornik służący do odprowadzania wody.
John Muir i konieczność ochrony przyrody
John Muir był jednym z najbardziej znanych i wpływowych przyrodników amerykańskich. Zyskał sławę jako pisarz, jeden z pierwszych rzeczników ochrony dzikiej przyrody w Stanach Zjednoczonych i prekursor filozofii środowiskowej.
Jakie skutki przynosi ocieplenie klimatu w Polsce?
Ocieplenie klimatu zmienia polskie zimy. Chociaż wciąż występują i będą występować u nas opady śniegu i temperatury poniżej zera, to zimy w przyszłości coraz mniej będą przypominać te, które były w latach 70. czy 80. XX wieku
Zielone finanse czy czerwony śledź?
Rozczarowanie działalnością sektora finansowego poskutkowało wzrostem popularności tzw. „zielonych inwestycji”. Wiele osób nie chce powierzać swoich pieniędzy instytucjom….
Czy plazma niskotemperaturowa jest szansą na znaczne ograniczenie chemizacji w rolnictwie?
Ciągle rosnące zapotrzebowanie na żywność i paszę na świecie wpływa na zwiększanie i ulepszanie produkcji roślinnej. Jednak wiąże się to z istotnym wpływem rolnictwa na środowisko naturalne, w tym szczególnie z nierozważnym i wysokim zużyciem agrochemikaliów…
Fasolnik chiński – cenne, lecz mało znane warzywo strączkowe
Fasolnik chiński (Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis) to warzywo strączkowe należące do rodziny bobowate (Fabaceae). Jego potoczna nazywa to „warzywne spaghetti”.
Środki higieniczne – problematyczny odpad
Ustalenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z produktów higieny osobistej kobiet jest trudne. Oznaczone są jako odpady medyczne, ale nie muszą być inwentaryzowane.