2024-12-22
aura-10-2024

W NUMERZE
10/2024

w-trosce-o-nasz-dom

W trosce o nasz dom Ziemię

paź 28, 2024

Wielu mieszkańcom los naszej planety nie jest obojętny, dlatego na co dzień starają się żyć ekologicznie. Nie używają…

co-zamiast-miesa-i-nabialu

Co zamiast mięsa i nabiału?

paź 28, 2024

Czy wysoko przetworzone produkty pochodzenia roślinnego, które są substytutem tych pochodzenia zwierzęcego, zaczną znikać z rynku i w…

rynek-zywnosci

Rynek żywności

paź 28, 2024

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Ponad połowa z nich aktywnie ogranicza jego roczne…

gospodarka-wodna

Projekt zarządzania zasobami wód podziemnych

paź 28, 2024

Opracowanie sposobu zarządzania zasobami wód podziemnych w obliczu wzrastającego zagrożenia suszą oraz metodyka określania podatności na zanieczyszczenia wód…

rozwiazanie-jest-w-naszych-rękach

Rozwiązanie jest w naszych rękach

paź 28, 2024

Kryzys związany z tworzywami sztucznymi już dawno dotknął naszą planetę. Mamy już długie na kilometry plastikowe wyspy pływające…

W trosce o nasz dom Ziemię

paź 28, 2024
Wielu mieszkańcom los naszej planety nie jest obojętny, dlatego na co dzień starają się żyć ekologicznie. Nie używają opakowań z tworzyw sztucznych, czy plastikowych kubków i sztućców, segregują śmieci oraz oszczędzają wodę i prąd.

Co zamiast mięsa i nabiału?

paź 28, 2024
Czy wysoko przetworzone produkty pochodzenia roślinnego, które są substytutem tych pochodzenia zwierzęcego, zaczną znikać z rynku i w ten sposób zrobią miejsce dla produktów 2.0, które nie będą tak mocno przetworzone

Rynek żywności

paź 28, 2024
Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Ponad połowa z nich aktywnie ogranicza jego roczne spożycie.

Projekt zarządzania zasobami wód podziemnych

paź 28, 2024
Opracowanie sposobu zarządzania zasobami wód podziemnych w obliczu wzrastającego zagrożenia suszą oraz metodyka określania podatności na zanieczyszczenia wód podziemnych, to główne cele dwóch międzynarodowych projektów naukowych AQUIGROW i DATASET

Rozwiązanie jest w naszych rękach

paź 28, 2024
Kryzys związany z tworzywami sztucznymi już dawno dotknął naszą planetę. Mamy już długie na kilometry plastikowe wyspy pływające na oceanch i plaże zaśmiecone plastikiem.

Biomimikra, czyli czego możemy nauczyć się od natury

paź 28, 2024
Rozwiązania proponowane przez naturę są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Nasz gatunek dopiero zaczyna uczuć się, jak korzystać w nieszkodliwy sposób z natury.

Dwutlenek węgla będzie paliwem?

paź 28, 2024
Sensacyjny projekt, pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych powstaje na Politechnice Warszawskiej. Z CO2 i wody produkowany będzie gaz, który dalej będzie można przekształcić w paliwa niezanieczyszczone przez związki siarki, tlenki azotu czy cząstki stałe – czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.

Zielony transport nadal ma czerwone światło

paź 28, 2024
Ponad połowa sieci napowietrznych i stacji elektroenergetycznych ma powyżej 40 lat. Brak modernizacji infrastruktury energetycznej przekłada się na słabe moce przesyłowe i blokuje rozwój zielonego transportu.

Czy warto inwestować w wodór

paź 28, 2024
Choć na ulicach porusza się coraz więcej samochodów z napędem elektrycznym, to niebawem wodór może okazać się paliwem przyszłości. Świadczy o tym choćby ilość pojazdów komunikacji miejskiej zasilanych na paliwo wodorowe.

Kalifornia na drodze ku zeroemisyjnemu transportowi ciężarowemu

paź 28, 2024
Kalifornia i cały zachód USA wyjątkowo silnie odczuwa skutki narastających zmian klimatu. Trwająca od miesięcy susza i stale rosnące temperatury w ostatnim czasie zmusiły władze do wprowadzenia trzeciego i czwartego stopnia zagrożenia oraz podjęcia radykalnych decyzji odnośnie racjonowania wody na potrzeby bytowe jak i rolnictwa.

Sprzedaż drewna

paź 28, 2024
Lasy Państwowe są w Polsce najważniejszym graczem na lokalnym rynku drewna. Przez przemysł drzewny są oskarżane o ograniczanie podaży drewna, natomiast przez organizacje ekologiczne – o nadmierny wyrąb.

RÓW RUDZKI

paź 28, 2024
Ruda Śląska to jedno z wielu miast konkurbacji Górnośląskiej, a zarazem największa gmina górnicza w Polsce. Miasto to powstało ze „zlepku” kilkunastu dzielnic

Polska będzie miała nowe rezerwaty przyrody

paź 28, 2024
– Chcemy, by sto nowych rezerwatów przyrody było naszym urodzinowym prezentem dla Polek i Polaków – powiedział Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Liczę, że pierwsze rezerwaty z okazji 100-lecia powstaną jeszcze w tym roku.

Klimatyczna debata przed szczytem COP 29

paź 28, 2024
Trzecia już edycja największej konferencji klimatycznej w tej części Europy, odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To dwudniowe, cykliczne wydarzenie, organizowane przez UN Global Compact Network Poland oraz Grupę Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości,

Co dalej?

paź 28, 2024
Zmiana klimatu ma wpływ na wszystkie części świata. Polarne czapy lodowe topnieją, a poziom mórz wzrasta. W niektórych regionach ekstremalne zjawiska pogodowe i opady deszczu stają się coraz częstsze, podczas gdy inne cierpią z powodu upałów i susz.

Kryzys klimatyczny sam nie ustąpi

paź 28, 2024
Zależność między emisją gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych, a kryzysem klimatycznym znana jest od wielu dekad, a mimo to redukcja tych zanieczyszczeń nadal jest niewielka.

Biebrzańskie bagna zagrożone

paź 28, 2024
Długotrwała susza to zagrożenie dla biebrzańskich bagien. Teraz w wielu miejscach poziom wody w Biebrzy jest blisko absolut nego minimum, a na stacji pomiarowej w Sztabinie centymetr poniżej tego poziomu.

Polska wysycha

paź 28, 2024
W Polsce 13 województw zmaga się z suszą, która już spowodowała poważne straty w uprawach. Szacuje się, że w nie których regionach rolnicy mogą się spodziewać nawet o 20 proc. mniejszych plonów, a najgorsza sytuacja występuje na Nizinie Mazowieckiej, Nizinie Podlaskiej i Polesiu.

Znów nadeszła wielka woda

paź 28, 2024
Powodzie to zjawisko, które występuje okresowo. Podtopienia zdarzają się nawet na terenach uważanych za bezpieczne, które nie są usytuowane blisko rzek i zbiorników wodnych. Intensywne i długotrwałe opady są powodem klęski żywiołowej.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Nie przegap okazji, aby być częścią społeczności
dbającej o naszą planetę!
Zapisz się już dziś i otrzymuj newsletter bezpłatnie co miesiąc!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

This will close in 0 seconds