W NAJNOWSZYM NUMERZE
12/2024
Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!
W Polsce co roku przez niesprawne urządzenia grzewcze giną dziesiątki osób. To ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór.
Zadbajmy o zwierzęta zimą
Zima dla nas, ludzi, jest wyjątkowym czasem. Kojarzy się z magicznymi świętami, ciepłem domowego ogniska, zapachem pierników i radosną atmosferą. To okres, gdy celebrujemy bliskość z rodziną, podziwiamy śnieżne krajobrazy i korzystamy z uroków tej pory roku.
Uciec przed katastrofą
Od dawna ekonomiści przejmowali się perspektywą zahamowania rozwoju gospodarczego z powodu problemów przyrodniczych. Już na początku XIX wieku Malthus i Ricardo sformułowali zasady absolutnej i relatywnej bariery dostępności zasobów naturalnych.
Właściwości lecznicze sumaka octowca Rhus typhina L.
Podziwiając barwy jesieni, szczególnie w parkach i ogrodach, możemy zauważyć niezwykle kolorowe krzewy o charakterystycznym pokroju korony, podzielonych liściach zielonych, żółtych, czerwonych, a także charakterystycznych zielonych lub bordowych kwiatostanach.
Różne oblicza grzybów nadrzewnych
Grzyby nadrzewne charakteryzują się dużym zróżnicowaniem pod względem morfologii i sposobu życia oraz dyskusyjnym znaczeniem dla ekosystemów i człowieka.
Mikoryza i zmiana klimatu
Streszczenie
Symbioza jest kluczowym zjawiskiem w ekosystemach, w którym dwa lub więcej organizmów współżyją, przynosząc korzyści obu stronom. Współczesne badania podkreślają, że symbioza jest powszechna i niezbędna do funkcjonowania życia na Ziemi, gdzie odgrywa fundamentalną rolę w kształtowaniu bioróżnorodności i stabilności ekosystemów.
Szczególna ochrona terenów leśnych
Polska, dzięki swoim różnorodnym ekosystemom i wyjątkowym walorom przyrodniczym, odgrywa ważną rolę w ochronie środowiska na poziomie europejskim. Tereny leśne, stanowiące około 30 proc. powierzchni kraju, pełnią kluczowe funkcje ekologiczne, gospodarcze i społeczne.
Różnorodność tak jak w przyrodzie
Finansowanie działań na rzecz ekologii w Polsce opiera się na zróżnicowanym systemie źródeł, które wspierają inicjatywy proekologiczne na różnych poziomach administracyjnych i sektorach gospodarki.
CHROBACZA ŁĄKA
Chrobacza Łąka, to szczyt o wysokości 828 m n.p.m., położony w zachodniej części Beskidu Małego, w grupie Magurki Wilkowickiej.
Żywe siedlisko
Siedlisko jest zwyczajowo definiowane jako zespół zabudowań wzniesionych w celu prowadzenia działalności rolniczej i z tą działalnością związanych.
Jak zbudowałem dom ze słomy i gliny?
Pierwszy dom na przestrzeni swojego życia zbudowałem dla siebie i wprowadziłem się do niego, gdy miałem 22 lata. Był to klasyczny murowany ze ścianą z podwójnej cegły. Później, razem z moją narzeczoną, a obecnie żoną i matką naszych dwóch synów zamieszkaliśmy w domu drewnianym.
Satelity będą ostrzegać przed żywiołami
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie.
Przyczyny zanieczyszczeń
Zanieczyszczenie polskich rzek stanowi poważny problem ekologiczny, wpływający negatywnie na bioróżnorodność, jakość wód oraz zdrowie publiczne. Jednym z najbardziej niepokojących zjawisk jest zakwit glonów, w tym tzw. złotych alg, które mogą prowadzić do katastrof ekologicznych, takich jak ta na Odrze w 2022 roku.
Kluczowe decyzje i globalne wyzwania w walce ze zmianami klimatu
Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP29 odbyła się w dniach 11–22 listopada 2024 roku w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Było to pierwsze tego typu wydarzenie o tak dużej skali, zorganizowane w tym kraju, co stanowiło istotny krok w jego międzynarodowej aktywności na rzecz klimatu.
Tradycja i ekologia – choinka z plantacji
Choinki z plantacji cieszą się z roku na rok dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju jak i odbiorców z zagranicy. Bardzo popularne są w województwach lubuskim i zachodniopomorskim…
Boże Narodzenie w Polsce i na świecie
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone na całym świecie. Jest to czas radości, rodzinnych spotkań, duchowego odnowienia i tradycji, które różnią się w zależności od kraju i kultury.
Czy wycinki choinek niszczą polskie lasy?
Boże Narodzenie to czas radości, rodzinnych spotkań i tradycji, które od wieków są integralną częścią polskiej kultury. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt jest choinka – żywa lub sztuczna, zdobiona lampkami i ozdobami.