2024-09-19
AURA-8-24

W nAJNOWSZYM NUMERZE
8/2024

El Niña i zmiany klimatyczne

sie 28, 2024
Świat jest pełen niewidzialnych sił: planeta obraca się z prędkością około 1500 kilometrów na godzinę w przestrzeni kosmicznej, rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, a co kilka lat temperatura Oceanu Spokojnego zmienia się na tyle, by wpłynąć na prognozy pogodowe na całym globie.

Czy turystyka może być zrównoważona?

sie 28, 2024
Turystyka przeżywa rozkwit. Oczekuje się, że do końca tego roku osiągnie szacunkowo 1,5 bln dolarów USA wartości. Jednak w miarę jak ta branża się rozrasta, rosną również zagrożenia, jakie niesie dla lokalnych społeczności, ekosystemów i klimatu.

Bioróżnorodność w dziejach Ziemi

sie 28, 2024
Bioróżnorodność to termin, który coraz częściej pojawia się na naszych łamach w powiązaniu ze zmianą klimatu. Ale czym ona właściwie jest? Co oznacza utrata bioróżnorodności?

Miasta odporne na zmiany klimatu

sie 28, 2024
Minione półrocze było najcieplejszym w historii pomiarów. To kolejne miesiące, w którym średnia temperatura osiągnęła rekordowy poziom. Czy nasze aglomeracje są gotowe na zmiany klimatu?

Nowe normy zaczną obowiązywać w 2030 roku

sie 28, 2024
Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły wstępne polityczne porozumienie w sprawie zmienionej dyrektywy dotyczącej jakości powietrza. Nowe prawo wdrożą globalne wytyczne WHO dotyczące norm jakości powietrza.

Czyste powietrze ocaliło życie 25 tysiącom osób

sie 28, 2024
Aż 25 tysięcy zgonów mniej zawdzięczamy poprawie jakości powietrza – to główny wniosek z analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza, które zbadało jak ta zmiana przełożyła się na nasze zdrowie.

Brak infrastruktury energetycznej

sie 28, 2024
Ponad połowa sieci napowietrznych i stacji elektroenergetycznych w Polsce ma powyżej 40 lat. Brak modernizacji tej infrastruktury przekłada się na słabe moce przesyłowe i blokuje rozwój zielonego transportu.

Małe elektrownie szczytowo-pompowe

sie 28, 2024
Dlaczego dotąd nie ma programu grantowego wspierającego małe, lokalne elektrownie szczytowo – pompowe? Obiekty tego typu, relatywnie tanie i szybkie w budowie mogłyby mieć istotny wkład w bilansowanie rynku energii w godzinach wieczornych.

Morze Bałtyckie

sie 28, 2024
Morze Bałtyckie (niewielkie morze w północnej Europie), należy do wód w zlewisku Oceanu Atlantyckiego. Jest to morze polodowcowe, śródlądowe (zewsząd otoczone lądami)….

Absurdy ochrony środowiska

sie 28, 2024
Ekologia to, nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie pomiędzy tymi organizmami, czy strukturą ekosystemów i ich bioróżnorodnością.

Jak wykorzystać produkty spalania węgla?

sie 28, 2024
Polska wciąż ma długą drogę do wdroże nia zasad gospodarki cyrkularnej. Według raportu Instytutu INNOWO tylko nieco po nad 10 proc. wykorzystywanych materia łów i surowców ponownie trafia do obiegu

Czas przyjrzeć się innym gazom cieplarnianym

sie 28, 2024
Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym, odpowiedzialnym za zmiany klimatu, który spowodował największe globalne ocieplenie. Jednak naukowcy zaczynają poświęcać więcej uwagi metanowi i pod tlenkowi azotu

Skwalen – niezwykle cenny związek organiczny dla zdrowia i urody

sie 28, 2024
Skwalen to związek organiczny z grupy triterpenoidów, który jest nienasyconym węglowodorem (C30 H50 ). Występuje u roślin i zwierząt, aczkolwiek w różnych ilościach

Orzech włoski – królewskie drzewo

sie 28, 2024
Orzech włoski występuje na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Owo ce tej rośliny odznaczają się wysoką zwartością tłuszczów, białek, witamin i składników mineralnych. Ze względu na swoje cenne właściwości odżywcze oraz prozdrowotne

Gleba – najbardziej strategiczny zasób każdego narodu

sie 28, 2024
Gleba to żywy organizm, wysoce złożony i różnorodny, z ogromną liczbą występujących w niej interakcji. Gleby są w dalszym ciągu najmniej poznanym siedliskiem na Ziemi, a jednocześnie należą do najbardziej zróżnicowanych biologicznie.

Kalifornijskie wskaźniki

sie 28, 2024
Kalifornia ma ekologiczne przepisy surowsze niż reszta Stanów Zjednoczonych. W szczególności bardziej zdecydowanie promuje samochody spalające paliwa, które skutkują mniejszą emisją dwutlenku węgla.

Supernawigatorzy, czyli jak zwierzęta odnajdują drogę

sie 28, 2024
Prawdziwość tego stwierdzenia może potwierdzić tylko ten, kto po trafi znaleźć drogę, udowodnił eksperyment przeprowadzony w Japonii. Przypadkowy gatunek śluzowców, czyli bezmózgich ko mórek, określanych przez naukowców jako prymitywne

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Nie przegap okazji, aby być częścią społeczności
dbającej o naszą planetę!
Zapisz się już dziś i otrzymuj newsletter bezpłatnie co miesiąc!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

This will close in 0 seconds