2024-10-09
aura-5-24

W NUMERZE
5/2024

Konferencja na temat gospodarowania zasobami wody

maj 8, 2024
Polska Izba Ekologii ze współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach organizuje hybrydową konferencję na temat „Niebieski Ład = zrównoważone gospodarowanie zasobami wody”

Ciężarówki bezemisyjne rozwożą produkty PepsiCo w Warszawie

maj 8, 2024
PepsiCo zaopatruje punkty sprzedaży w ścisłym centrum Warszawy. Nowe samochody dostawcze, które dostarczają napoje i przekąski, nie generują spalin ani hałasu…

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą

maj 8, 2024
Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in…

Ekspertka przestrzega przed inwazją nawłoci

maj 8, 2024
W Polsce pozostawianie porzuconych ziem porolnych wcale nie jest dobrym rozwiązaniem dla przyrody. Już lepsze jest prowadzenie tam ekstensywnej gospodarki rolnej. Opuszczone tereny szybko padają ofiarą inwazji choćby nawłoci kanadyjskiej, która niszczy bioróżnorodność.

Zielony ład, nie taki zielony

maj 8, 2024
W Warszawskim Domu Technika odbyło się kolejne spotkanie Komisji Ochrony Środowiska Federacji Stowarzyszeń Naukowo- -Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. Referat pt. „Zielony ład – ze szczególnym uwzględnieniem strategii na rzecz bioróżnorodności w Unii Europejskiej do 2030 oraz unijnej strategii leśnej ”

Czy Europa może uratować lasy?

maj 8, 2024
W 2023 r. Unia Europejska przyjęła Rozporządzenie regulujące obrót produktami wiążącymi się z wylesianiem albo z degradacją lasów. Rozporządzenie zakazuje obrotu artykułami, których wytworzenie było bezpośrednio szkodliwe i nakłada…

Czy żyjemy w świecie zrównoważonym? Ślad ekologiczny

maj 8, 2024
Wskaźnik zrównoważonego społeczeństwa, który pokazuje poziom zrównoważenia danego państwa, wynosi dzisiaj 4,7 (na skali od 0 do 10), świadczy, że świat nie osiągnął poziomu zrównoważenia w zakresie żadnego z cząstkowych wskaźników. Jedną z miar, która tego dowodzi jest tzw. ślad ekologiczny…

Program skoncentrowany na jakości kotłów i pomp ciepła

maj 8, 2024
Zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”, które weszły w życie 22 kwietnia br., dotyczą przede wszystkim jakości pomp ciepła oraz kotłów. Zgodnie z nowymi zasadami będą one mogły być wybierane tylko spośród tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Polska, ograniczania emisji CO2

maj 8, 2024
Serwis „Nauka o klimacie” koncentruje się zwykle na zagadnieniach, będących tematem badań naukowych – na przykład przyczynach i skutkach zmiany klimatu. Kwestie te są, na szczęście, coraz lepiej znane opinii publicznej, a ciężar dyskusji o zmianie klimatu coraz bardziej przesuwa się w stronę działań…

Stawy na Zaborzu

maj 8, 2024
Stawy na Zaborzu w Oświęcimiu, leżą na południu Polski w województwie małopolskim. To około 10 malowniczych zbiorników wodnych podzielonych groblami. Nazwy ich są następujące:…

Szkodliwe dla ludzi i planety

maj 8, 2024
Unia Europejska to jeden z największych na świecie rynków pestycydów. Dotychczasowa polityka mająca na celu ograniczenie ich stosowania nie przyniosła większych sukcesów. Brak jednolitych danych utrudnia monitorowanie i porównywanie poszczególnych krajów.

Ciecierzyca pospolita – warzywo, które warto wprowadzić do swojej diety

maj 8, 2024
Ciecierzyca pospolita (Cicer arietinum L.) to warzywo strączkowe należące do rodziny bobowate (Fabaceae). Nazywana jest inaczej grochem włoskim, białym grochem lub pospolicie cieciorką.

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) – ciepłolubna roślina o rosnącym potencjale użytkowym

maj 8, 2024
Założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz zmiany klimatu i trendów konsumenckich sprawiają, że słonecznik staje się rośliną, której znaczenie w naszym kraju sukcesywnie wzrasta. Słonecznik to roślina, która może być wykorzystywana wielokierunkowo…

Świadomość ekologiczna

maj 8, 2024
Filozofia ekologii zajmuje się relacją pomiędzy człowiekiem a przyrodą w kontekście kryzysu ekologicznego oraz struktury i funkcji systemu społeczno-przyrodniczego. Próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące roli człowieka i jego postawy wobec przyrody. W obrębie tej dziedziny filozoficznej funkcjonują różne stanowiska…

Czy optymizm przesłania nam rzeczywistość?

maj 8, 2024
W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatu, coraz częściej pojawia się termin „efekt Pollyanny” – odwołujący się do tendencji ludzkiej psychiki do koncentrowania się na pozytywnych aspektach, pomijając przy tym negatywne lub trudne realia.

Dzień Polskiej Niezapominajki

maj 8, 2024
W Polsce, w stanie naturalnym rośnie 13 gatunków niezapominajek, które zasiedlają różne jakościowo stanowiska i są objęte ochroną. Najczęściej występują 3 gatunki – niezapominajka leśna (również uprawiana), niezapominajka błotna i niezapominajka polna.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Nie przegap okazji, aby być częścią społeczności
dbającej o naszą planetę!
Zapisz się już dziś i otrzymuj newsletter bezpłatnie co miesiąc!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

This will close in 0 seconds