W NUMERZE
4/2024
Cable pooling przez najbliższe lata… tylko na papierze
Cable pooling już istnieje, ale tylko na papierze – bo problemem są operatorzy sieci. W trudnej sytuacji jest również fotowoltaika, która została uziemiona
Moc PV ma podwoić się do 2026 roku
Ostatnie osiem miesięcy 2023 roku to czas niezwykle dynamicznego wzrostu OZE w Państwie Środka. Według najnowszych danych, w ciągu tak krótkiego okresu chiński rynek fotowoltaiczny wzrósł o nowe 113 GW.
Wycieki ropopochodnych niszczą wody podziemne
Odkrycie szerokich możliwości wykorzystania ropy naftowej dokonane w XIX w. spowodowało potrzebę jej transportu , czasem do bardzo odległych odbiorców. Każdemu przemieszczeniu towarów towarzyszą niepowodzenia,…
Czy Europa może uratować klimat?
Może, ale potrzeba w tym celu zupełnie innego zaangażowania niż dotychczas. Uratowanie światowego klimatu wymaga ograniczenia globalnej emisji dwutlenku węgla, bo jej stabilizacja a nawet spadek w jednym regionie nie rozwiązuje problemu.
Blockchain – technologia przyjazna dla środowiska przyrodniczego
Technologia blockchain to system cyfrowy, który umożliwia zapisywanie transakcji w sposób zdecentralizowany i niezmienialny. Opiera się na łańcuchu bloków, gdzie każdy z nich zawiera zaszyfrowane dane transakcyjne
David Ehrenfeld i biologia konserwatorska
David Ehrenfeld to jeden z biologów, który nie ogranicza się do badań przyrodniczych, ale wiele uwagi poświęca trosce o przyrodę, starając się przekonać decydentów, naukowców, obywateli do zmiany kursu i zdecydowanie większej aktywności w jej ochronie.
Energia z głębi ziemi
Rozwój geotermii jako odnawialnego źródła energii, to jeden z celów Polityki Energetycznej Polski. Pochodzi ono z wnętrza Ziemi i jest obiecującą alternatywą dla paliw kopalnych.
Napędzamy bezpieczniejszą przyszłość
Energia znajduje się w centrum wyzwania klimatycznego – i jest kluczem do rozwiązania jego problemów. Duża część gazów cieplarnianych, które pokrywają Ziemię i zatrzymują ciepło słoneczne, jest wytwarzana przez spalanie paliw kopalnych.
Konie na straży rezerwatu
Nad łąką na obszarze Natura 2000 Błota Rakutowskie w województwie kujawsko- -pomorskim, wstaje dzień. W pierwszych promieniach słońca kąpią się koniki polskie. Konie nie są tu same.
Ziemia, błękitna oaza w kosmosie
Ziemia, to proste słowo, a skrywające w sobie ogrom znaczeń. Dla jednych to majestat gór, bezkresne prerie, szum lasu i błękit oceanu.
85 proc. mokradeł i torfowisk w Polsce jest zdegradowanych
W Polsce jest ok. 1,6 mln ha torfowisk, które są najskuteczniejszymi na świecie pochłaniaczami dwutlenku węgla, a przy tym siedliskiem wielu ginących gatunków roślin i zwierząt. Jednak ok. 85 proc. z nich zostało osuszonych,
Wiosna się wysusza
Przez dużą część ubiegłego wieku, początek wiosny zwiastowało topnienie nagromadzonego zimą śniegu. Woda roztopowa zasilała strumienie, zbiorniki i wody gruntowe. Rośliny rozpoczynały sezon wzrostu, a ich rozwój był zsynchronizowany z pojawianiem się owadów zapylających.
Życie w zgodzie z naturą
Drugi Szczyt Ziemi, w Rio de Janeiro, rozpoczął zdaniem wielu ekologów erę ekorozwoju. Wówczas ustanowiono trzy główne konwencje dotyczące środowiska, w sprawie różnorodności biologicznej, zmian klimatycznych i pustynnienia.
Rodzaje opakowań ekologicznych dostępnych na rynku
Każdy z nas zapewnie przyzwyczaił się do tego, że na co dzień kupuje produkty w różnego rodzaju opakowaniach: pudełkach, torebkach, słoikach, butelkach. Dotyczy to również jedzenia zamawianego na wynos czy konsumowanego podczas imprez plenerowych, rodzinnych grillów, spotkań itp.
Odpady – wyzwanie, z którym mierzymy się od tysiącleci
Po raz pierwszy Światowy Dzień Recyklingu obchodzono 18 marca 2018 roku, aby podkreślić znaczenie, jakie odgrywa on w ochronie naszych cennych zasobów i zabezpieczeniu przyszłości naszej planety.
Jak rozwiązać problem opakowań z tworzyw?
Opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych i co z nimi robić stają się największym problemem współczesnego świata. Obecnie zaledwie 2 proc. z nich jest przetwarzane na nowe opakowania.
Narody świata zgadzają się rozwiązać kryzys związany z odpadami z tworzyw sztucznych
Przewiduje się, że do 2040 r. ilość odpadów z tworzyw sztucznych trafiających do oceanów potroi się. W jaki sposób ONZ, może znaleźć czas na rozwiązanie tego problemu, aby zapobiec katastrofie ekologicznej?
Ziemia wysyła nam wiadomość
Ziemia wyraźnie wzywa do działania. Natura cierpi. Oceany wypełniają się plastikiem i stają się coraz bardziej kwaśne. Ekstremalne upały, pożary i powodzie dotknęły miliony ludzi.
Ziemia – pochłaniacz dwutlenku węgla na naszej planecie
Ziemia na świecie odgrywa kluczową rolę w systemie klimatycznym jako naturalny pochłaniacz dwutlenku węgla, który reguluje temperaturę planety. Tylko w ostatniej dekadzie ekosystemy lądowe pochłonęły około 30 procent emisji CO2…..
Mikroplastik jest wszędzie
Mikroplastik jest mniejszy niż ziarnko soli, wchodzimy z nimi w interakcje częściej, niż nam się wydaje. Dotyka każdego aspektu naszego życia. Dopiero zaczynamy rozumieć wpływ mikroplastiku na zdrowie człowieka….
Planeta kontra tworzywa sztuczne
W tym roku po raz pięćdziesiąty czwarty będziemy obchodzili Dzień Ziemi – największe ekologiczne święto świata. Świętować go będą wszyscy mieszkańcy naszej planety, troszczący się o ochronę środowiska.