2024-12-30
aura-2-24

W NUMERZE
2/2024

„Mokradła i ludzie. Splecione losy”

lut 20, 2024
Każdego roku 2 lutego, oddajemy głos mokradłom. Wówczas bowiem przypada rocznica podpisania międzynarodowej konwencji o ochronie mokradeł (Konwencji Ramsarskiej) i ekosystemów wodno-błotnych.

Walory turystyczno-przyrodnicze Lubelszczyzny

lut 20, 2024
Współczesna turystyka charakteryzuje się ogromną dynamiką rozwoju. Nowe formy turystki sprzyjają wzrostowi zainteresowania turystyką lokalną. Województwo lubelskie dzięki swojemu unikalnemu położeniu na skrzyżowaniu granic wielu różnorodnych stref roślinnych…

Zielone produkty i usługi bankowe

lut 20, 2024
Banki, jako podmioty systemu finansowego, są coraz bardziej zaangażowane w ochronę środowiska naturalnego. Motywowane są nie tylko współudziałem w kreowaniu lepszej jakości życia kolejnych pokoleń, ale także chęcią poprawy reputacji po kryzysie finansowym z lat 2007-2009.

Czy zielony i niebieski wodór rozwiążą kryzys klimatyczny?

lut 20, 2024
Skala i pilność rozwiązania kryzysu klimatycznego, to obecnie jedno z wielu zadań stojących obecnie przed ludzkością. Dlaczego po prostu nie możemy przestać emitować dwutlenku węgla (CO2 ) i całkowicie spalać paliw kopalnych i przestawić się na odnawialne źródła energii i elektryfikację?

Dofinansowanie projektów wodorowych – jak je zdobyć?

lut 20, 2024
Gospodarka wodorowa jest jednym z najważniejszych elementów transformacji energetycznej, która ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i walkę ze zmianami klimatycznymi. Wodorowy nośnik energii może być stosowany w wielu sektorach gospodarki….

Budynki ogrzewane ciepłem z ziemi i wodorem

lut 20, 2024
Budowa wyjątkowego osiedla dla 195 rodzin w wielkopolskim Śremie, które pomyślane jest jako całkowicie zeroemisyjne zacznie się w przyszłym roku. W tej chwili trwają przygotowania tej inwestycji.

Rybnik ma 20 miejskich autobusów wodorowych

lut 20, 2024
Umowa na zakup 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem, która została podpisana na wiosnę ub.r. przez władze Rybnika jest już w pełni zrealizowana. Po mieście jeździ tabor transportu miejskiego, który nie kopci i nie truje.

„Zielony Transport Publiczny”

lut 20, 2024
Transport publiczny w komunikacji zbiorowej, wykorzystujący pojazdy spalinowe jest jednym z kluczowych obszarów odpowiedzialnych za emisję szkodliwych zanieczyszczeń gazowych i pyłowych do atmosfery. Wpływa negatywnie na pogłębiające się z każdym rokiem zmiany klimatu.

Późne lato na Antarktydzie

lut 20, 2024
Niskie temperatury i niespotykane wiatry sprawiają, że Biegun Południowy jest jednym z nietypowych pod tym względem miejsc na Ziemi. Warto też dodać, że jest tu o wiele chłodniej niż na Biegunie Północnym.

KE rozważa zmianę statusu ochrony wilków

lut 20, 2024
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie populacji wilków w Europie. Zdaniem KE powrót wilka do obszarów Unii Europejskiej, w których był on nieobecny przez dłuższy czas…

Wiedza zamiast strachu

lut 20, 2024
Wilk jaki jest, niestety nie każdy widzi. A nie jest dobry ani zły. Tymczasem, straszy się nim już nie tylko dzieci w bajkach, ale i dorosłych. W ostatnim czasie media przedstawiają wilka jako wroga…

Jak zwierzęta radzą sobie w czasie zimy?

lut 20, 2024
Kiedy za oknem pojawia się zimowa aura, temperatura spada poniżej zera, a glebę pokrywa warstwa śniegu, zaczyna się dla zwierząt ciężki okres. Mimo, że „wypracowały” one kilka strategii na przetrwanie zimowych warunków…

Jak dokarmiać, żeby im nie zaszkodzić?

lut 20, 2024
Zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, które mają ograniczony dostępu do pożywienia oraz wody. Leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę.

Jacques Yves Cousteau – odkrywca i obrońca podwodnego świata

lut 20, 2024
Jacques Yves Cousteau był francuskim oficerem marynarki, podróżnikiem, eksploratorem, innowatorem, wynalazcą, producentem filmowym i pisarzem. Cousteau miał rozliczne zainteresowania, ale był przede wszystkim miłośnikiem przyrody, a w szczególności morza…

Obszarowe zanieczyszczenia wód podziemnych

lut 20, 2024
Zanieczyszczenia wód podziemnych spotyka się obecnie na niemal wszystkich terenach Polski. Najczęściej w ich skład wchodzą rozcieńczone związki azotu, chlorków, siarczanów, które nie powodują powstania osadu czy innej formy, pozwalającej dostrzec jej zmianę.

Kolej liniowa jako transport publiczny

lut 20, 2024
Tuluza to jedno z największych miast na południu Francji. Jest to również ogromny ośrodek akademicki, w którym mieszka najwięcej studentów po Paryżu i Lyon.

Cła ekologiczne

lut 20, 2024
Głównie Unia Europejska, ale również inne kraje kontemplują wdrożenie instrumentów, które chroniłyby ich producentów przed nieuczciwą konkurencją ze strony tych, którzy nie są poddani równie surowym ograniczeniom ekologicznym.

Czy budownictwa z drewna może wpływać na redukcję CO2 ?

lut 20, 2024
Decyzja o budowie domu z drewna, zamiast z cegieł i betonu, może przynieść tyle samo ekologicznych korzyści, co zasadzenie około setki drzew. W każdej publikacji na temat roli lasów w wiązaniu CO2 możemy przeczytać…..

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Nie przegap okazji, aby być częścią społeczności
dbającej o naszą planetę!
Zapisz się już dziś i otrzymuj newsletter bezpłatnie co miesiąc!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

This will close in 0 seconds