W NUMERZE
11/2024
Strefa Czystego Transportu w Krakowie
Już kilak razy władze samorządowe w Krakowie zapowiadały wprowadzenie Strefy Czystego Transportu (SCT) i zawsze cos stawało na przeszkodzie aby ją wprowadzić. Tym razem chyba podany termin będzie chyba ostateczny – strefa wejdzie w życie rok później niż zakładano, czyli w lipcu 2025 roku.
Mikroskopijni współlokatorzy i ich wpływ na zdrowie człowieka
Pomieszczenia mieszkalne kojarzą się zwykle z bezpiecznym schronieniem, ale czasami mogą być zasiedlane przez niepożądanych gości. Do takich należą m.in. mikroskopijne grzyby strzępkowe, zwane pleśniowymi.
Znaczenie różnorodności biologicznej w mitygacji zmiany klimatu
Dalszy spadek różnorodności biologicznej połączony ze zmianą klimatu będzie miał katastrofalny wpływ na przyrodę i w konsekwencji również na funkcjonowanie społeczeństwa. Dotychczasowe działania w dużej mierze zajmowały się oddzielnie utratą bioróżnorodności i zmianami klimatycznymi i ta sytuacja musi się zmienić.
Wyceny przedsięwzięć ochronnych
Wiadomo, że określane na podstawie badań ankietowych wyceny przedsięwzięć ochronnych są obarczone znacznym rozrzutem, wynikającym m.in. z doświadczeń życiowych respondentów. W szczególności, wycena może zależeć od tego, czy respondent osobiście doświadczył zdrowotnych skutków narażenia na kiepską jakość powietrza.
Jak zaoszczędzić?
Stare sprzęty nie są energooszczędne, a zarazem i ekologiczne. W sumie koszty ich użyłkowania często wynoszą więcej niż kupno nowego energooszczędnego urządzenia.
Co się zmieniło?
Nowe etykiety energetyczne sprawiają, że wybór urządzeń, którymi posługujemy się praktycznie codziennie w gospodarstwie domowym stał się o wiele łatwiejszy. Koniec z mylącymi oznaczeniami typu A+++!
Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa?
W obecnych czasach, gdy ceny energii elektrycznej systematycznie szybują w górę i końca podwyżek nie widać, trudno znaleźć osobę, która nie wie, do czego służy instalacja fotowoltaiczna. Jednak czy każdy rozumie, jak działają panele słoneczne?
Jak wygląda sytuacja w Polsce?
Ekologia to słowo, które słyszymy coraz częściej. Dbanie o środowisko naturalne zyskuje na znaczeniu, są ekologiczne produkty, ograniczamy zużycie plastiku, segregujemy śmieci.
Dolina Karpia
Dolina Karpia jest obszar historyczny hodowli karpia znany już od średniowiecza. Obejmuje obszar w woj. małopolskim pomiędzy Oświęcimiem a Wadowicami (Ziemia Oświęcimsko- Zatorska).
Wylesianie jedną z przyczyn zmian klimatu
Ze względu na różnorodną i szczególnie istotną rolę, jaką pełnią lasy, coraz więcej mówi się o potrzebie wzmocnienia ich ochrony. Wylesianie i degradacja lasów są bowiem jednymi z głównych czynników, które przyspieszają zachodzącą globalnie zmianę klimatu.
Wieczna zmarzlina gwałtownie topnieje
Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie intensywniejsze na obszarach, gdzie doszło do topnienia się wiecznej zmarzliny, niż na tych gdzie jest ona nietknięta – informuje czasopismo „Nature Geoscience”.
Superowoce
Polska borówka podbiła rankingi najzdrowszych produktów spożywczych na całym świecie. Nasz kraj jest jej największym producentem i eksporterem. Polskie owoce uznawane są za najsmaczniejsze, tak uważają konsumenci.
Borówka
Problemy ze wzrokiem określa się już mianem epidemii, bo według lekarzy okulistów aż 90 proc. Polaków sięga po okulary do czytania, 97 proc. z nas ma smartfona i średnio spędza przed jego ekranem ponad 3 godziny.
Tereny wokół kombinatu nadal niezbadane
Metale ciężkie, dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Wszystko to może znajdować się w terenach wokół krakowskiego kombinatu w Nowej Hucie.
Powietrze w uzdrowiskach do wymiany
Zamiast brać głęboki oddech, może lepiej go wstrzymać. Powietrze w wielu polskich uzdrowiskach nie leczy, a może nawet zaszkodzić. Smog i rakotwórcze pyły nie pomogą osobom po zawale, z chorobami płuc czy po covidzie.
Pierwsze wnioski
Nie milkną echa katastrofalnej powodzi, jaka w połowie września nawiedziła południowo- zachodnią Polskę. Fala powodziowa na Odrze po dwóch tygodniach dopłynęła do Bałtyku, zagrażając położonym wzdłuż rzeki miejscowościom.
Powódź „stulecia” może wrócić za rok
Nie milkną echa przyczyn katastrofalnej powodzi, która we wrześniu dotknęła południowo- zachodnią Polskę i część Europy. Działacze Koalicji Czas na Odrę wystosowali do rządzących apel, by racjonalnie ocenić skutki i jej przyczyny.
Dzień Jeża
Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, bo 10 listopada, kiedy obchodzimy Dzień Jeża, śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.